Більшість так званих «сплячих» ФОП дізналися що мають не закрите підприємництво від виконавчої служби, коли остання заарештувала майно та заблокувала рахунки у банку. Нажаль це масове явище, його спричинило прийняття зміни до закону “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Завдяки цьому усіх ФОП зобов’язали сплачувати ЄСВ. Ще до 2017року закриття(ліквідація) ФОП була надто марудною та складною процедурою, для пересічної людини проходження усіх «кіл пекла» було не підсильно і морально і фізично, адже це потребувало як знань так і багато часу. Через це більшість підприємців просто знімалися із спрощеної системи оподаткування («здавали свідоцтва єдинщика») та переводилися на загальну систему яка не передбачала сплати податків у разі відсутності діяльності.
Недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування підлягає списанню фізичним особам підприємцям на загальній системі оподаткування та особам, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо ними не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб з 01 січня 2017р. по червень 2020 р. та за умови подання до 31 серпня 2020 року заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності
Підлягають списанню:
Суми недоїмки нараховані двом категоріям платників (ФОПи на загальній системі та особи які провадять незалежну професійну діяльність) із 01 січня 2017року по 03 червня 2020року (день набрання чинності законом № 592) несплачені станом на 03 червня 2020року, та суми шрафів, пені нараховані за цей період.
Умови списання:
Що потрібно зробити:
Піти у ЦНАП та подати відповідну заяву (при собі мати паспорт та код)
Або за допомогою електроного додатку «ДІЯ» за посиланням https://diia.gov.ua/ Для цього додатку потрібні електронні ключі, можна звернутися до спеціалізованих центрів з виготовлення захищених електронних ключів(платно орієнтовно 100-150грн) , а можна використати ключ приват банку (безкоштовно)
Примітка:
1 Звітність ЄСВ за попередні роки можна подати через електронний кабінет (скориставшись електронними ключами) або ж подати вручну за місцем реєстрації ФОП.
2 Звітність ЄСВ подається із прочерками!!! Якщо ви подасьте із сумами ЄСВ ймовірно це зарахують як добровільно подані внески до зарахування і вже нічого вам не спишуть.
3 Швидше за все у вас не змінено КВЕД, і звітність ЄСВ не приймуть, а інспектор запропонує змінити КВЕД у державного реєстратора (після ліквідації ФОП це неможливо) – проте є вихід у звіті вписуєте код КВЕД нового формату який за суттю ідентичний старому.
Перевести КВЕД можна за посиланням http://kved.ukrstat.gov.ua/
Крайній термін подання заяви на списання недоїмки – 31 серпня 2020року (90 календарних днів з дня набрання чинності Закону України №592)
Порядок списання:
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного соціального внеску, за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів з дня отримання заяви проводить камеральну перевірку за результами якої:
Або надає вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки штрафних санкцій та пені за умови- отримання доходу ФОПом, або ж якщо недоїмка, пеня штрафні добровільно сплачені, чи їх вже стягнуто в примусовому порядку.
В разі часткової сплати, або ж примусового стягнення суми недоїмки, штрафу чи пені – приймає рішення щодо сплати залишку недоїмки.
Приклад заяви
Начальнуку (відділення )Головного управління ДПС у … області
ФОП Прізвище імя по батькові____________________________
Ідентифікаційний_______________________________________
Тел__________________________________________________
Адреса_______________________________________________
ЗАЯВА
Керуючись змінами, внесеними Законом України від 13 травня 2020року №592 «Про внесення змін до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» а саме пункту 9/15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ №2464, прошу списати мені несплачені станом на день набрання чинності Законом №592 уми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01. 01.2017року до дня набрання чинності Законом № 592.
За вказаний період мною від підприємницької діяльності доходу(прибутку) отримано не було. Та відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 01.01.2017р. подано звітність з ЄСВ за 2017 – 2020рр