Карантин вніс корективи в життя бізнесу, та назавжди змінив процеси, які здавалися сталими та незмінними. Бізнес зазнає колосальних втрат, через карантинні обмеження. Штрафи та неустойки посипалися на бізнесменів через неможливість виконати умови договорів.
Попри очевидність даних обставин, лише торгово-промислові палати України (ТПП) згідно з законодавством є органами, що мають повноваження засвідчувати форс-мажор, правильно буде застосовувати визначення форс-мажору, яким керуватиметься ТПП під час його засвідчення. На рівні держави було прийнято зміни до ч. 2 ст. 141 Закону України від 02.12.1997 р. № 671/97-ВР «Про торгово – промислові палати в Україні».
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. Частина 2 статті 14-1 Закону про ТПП1; пункт 3.1 Регламенту ТПП2.
Важливо:
Автоматично бізнес не звільняється від відповідальності за невиконання обов’язків через запровадження карантину. Ні відсутність грошей на рахунку, ні відмова працівників вийти на роботу через карантин не вважається обставиною, яка унеможливлює виконання зобов’язань.
Єдиним органом який може підтвердити неможливість виконання зобов’язань через форс – мажорні обставини є – торгово промислові палати.
Ст. 141 п. 1
Торгово – промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово промислові палати засвідчують форс – мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Виданий сертифікат підтверджує лише випадок, що був засвідчений та жодним чином не може бути застосований до інших випадків чи договорів (навіть аналогічних).
Без сертифіката від ТПП врегулювати питання звільнення від зобовязань можна лише шляхом укладання договорів.
Або ж якщо у вже існуючому договорі передбачений пункт щодо звільнення від відповідальності у випадку форс-мажору.
Роз’яснення(4) ТПП України від 16.03.2020 р.
Звертаємо увагу, що за рішенням керівних органів ТПП в Україні, враховуючи складну ситуацію, в якій опинилась більшість суб’єктів господарювання на території України у зв’язку із введенням карантину, з метою спрощення процедури подання встановленої заяви з мінімальним пакетом документів (копія договору, копія наказу (розпорядження) та повідомлення (сповіщення іншої сторони) може здійснюватись відправлення в електронному варіанті на офіційні електронні адреси відповідних ТПП).
Слід звернути увагу, що враховуючи міжнародну практику використання застережень про форс-мажорні обставини , сторона, для якої виникли ці обставини, зобов’язана у будь-якій формі повідомити про виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) іншу сторону.
Тому ТПП України рекомендує суб’єктам господарювання, які не можуть виконувати свої зобов’язання у зв’язку з форс-мажорними обставинами, в тому числі карантину, до моменту звернення до ТПП України або регіональної ТПП оформлювати документальне призупинення своєї діяльності у відповідній сфері ( наказ, розпорядження та ін.) та письмово повідомляти (сповіщати) іншу сторону, перед якою не виконується зобов’язання.
Роз’яснення ТПП України від 23.03.2020 р.
Який пакет документів необхідно подати для одержання сертифіката про форс-мажорні обставини? Чи може заявник самостійно його підготувати? Підготувати потрібні документи нескладно, враховуючи, що заявник як ніхто краще знає про свої зобов’язання.
<…> враховуючи складну ситуацію, в якій опинилась більшість підприємців на території України у зв’язку з карантином, введеним Кабінетом Міністрів України, та запровадженням обмежуючих заходів у відповідних сферах, ми спростили процедуру подання заяви.
Більшість звернень, які ми одержуємо, пов’язані з неможливістю виконання договірних зобов’язань. Якщо ваш випадок тотожний, то в такому разі вам знадобиться мінімальний пакет документів:
Надсилати документи слід в електронному варіанті на електронну адресу: ucci@ucci.org.ua
Резюмуючи вище викладене варто зазначити важливі моменти
Нормативно правова база:
1 Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)”, а саме п. 7.
2 Закон України “Про торгово-промислові палати в Україні”, а саме ст. 14¹.
3 постанова №211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” від 11 березня 2020 р.