Фізична особа-підприємець (ФОП) – це найпоширеніша організаційно-правова форма ведення підприємницької діяльності. Адже вона є найбільш доступною. Це пояснюється простотою її реєстрації, організації, ведення бухгалтерського та податкового обліку і звітності, можливістю використовувати найману працю, та іншими особливостями.
Спеціального нормативного акта, який встановлював би правовий статус фізичної особи-підприємця, на сьогодні не існує. Відповідні положення щодо права фізичної особи на зайняття підприємницькою діяльністю містяться у главі 13 Господарського кодексу України, главі 5 Цивільного кодексу України та у деяких галузевих документах, що регулюють відповідний вид діяльності.
Порядок реєстрації фізичної особи-підприємця визначається ЗУ «Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Підприємцем може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Відповідно до норм цивільного законодавства, повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла 18 років (повноліття), або особа, яка до досягнення повноліття уклала шлюб. Крім того, повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини. Також повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла 16 років і бажає займатися підприємницькою діяльністю. У даному випадку повна дієздатність виникає з моменту державної реєстрації фізичної особи як підприємця.
Фізичними особами-підприємцями не можуть бути: народні депутати, військовослужбовці, державні службовці, особи, які мають судимість за корисливі злочини. Перелік осіб, які не можуть бути Фізичними особами-підприємцями є вичерпним.
До підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. Фізична особа-підприємець самостійно діє на ринку, вступаючи у відносини та набуваючи при цьому відповідних прав та обов’язків, може здійснювати діяльність відповідно до потреб ринку, на власний розсуд приймаючи відповідні рішення, що не суперечать закону. Проте законодавство містить обмеження щодо можливості провадження фізичними особами-підприємцями певних видів діяльності. Зокрема, фізичні особи-підприємці не можуть займатися такими видами діяльності:
На відміну від юридичних осіб фізичні особи-підприємці діють без установчих документів. Фізична особа-підприємець уособлює і власника відповідного бізнесу, і орган управління ним.
Чинне законодавство України не передбачає виокремлення майна, яке використовується підприємцем для здійснення підприємницької діяльності, із загальної маси належного цьому громадянинові майна. Так, ч. 2 ст. 128 Господарського кодексу України та ч. 1 ст. 52 Цивільного кодексу України прямо встановлюють правило про те, що громадянин-підприємець відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення. У даному аспекті в більш вигідному становищі знаходиться громадянин, який здійснює підприємницьку діяльність через приватне підприємство, оскільки в даній ситуації стягнення буде звертатися виключно на майно приватного підприємства і не може бути звернене на особисте майно фізичної особи.
Фізична особа реєструється фізичною особою-підприємцем за місцем свого проживання (реєстрації). Фізична особа-підприємець має право працювати як з печаткою так і без неї. Фізична особа-підприємець не зобов’язана мати рахунок у банку.
Підсумовуючи законодавчі положення, які регулюють правовий статус та особливості діяльності фізичної особи-підприємця, можна виділити переваги та недоліки ведення бізнесу шляхом реєстрації фізичної особи-підприємця.
Порівнюючи фізичну особу-підприємця з іншими організаційно-правовими формами підприємницької діяльності можна виділити наступні переваги:
Окрім переваг, порівнюючи фізичну особу-підприємця з іншими організаційно-правовими формами підприємницької діяльності потрібно виділяти і недоліки:
Але у порівнянні, недоліків значно менше ніж переваг, що робить дану форму здійснення підприємницької діяльності такою поширеною.
Для реєстрації Фізичної особи-підприємця потрібно зібрати повний пакет необхідних документів, перелік яких передбачений ЗУ «Про реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», та подати Державному реєстратору. Перед початком реєстрації підприємець повинен визначити види діяльності, якими він буде займатись. Види діяльності вибирають відповідно до КВЕД — Класифікатора видів економічної діяльності.
Є ряд інших особливостей фізичної особи-підприємця та її реєстрації, але всіх їх неможливо описати у межах даної публікації.
На потрібно виділити переваги звернення до професіоналів, ТОВ “ЗВІТ-ІНФО“, щодо реєстрації фізичної особи-підприємця. Реєстрація фізичної особи-підприємця — це ретельний, точний, важливий з юридичної точки зору процес, який потребує певних навичок. Непрофесійний підхід до реєстрації фізичної особи-підприємця часто закінчується значною втратою часу, грошей, а також негативним впливом на нервову систему. На жаль, в державній системі реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців все це присутні черги, вичікування з талонами, обмежені години роботи більшості державних установ, повернення документів на перероблення, вишукування формальних підстав для відмови в проведенні реєстрації, та не цілком адекватна поведінка державних службовців.
Тому радимо передати все навантаження з реєстрації фізичної особи-підприємця професіоналам.
Юридична компанія “ЗВІТ-ІНФО” допоможе Вам зареєструвати фізичну особу-підприємця якісно та в швидкий термін.